Skip to content

Będzie to opowieść o świeczce. W zasadzie to, po co nam świeczka podczas rytuałów magicznych, a w szczególności sesji tarota? Otóż, przejdę od kwestii oczywistych, aby tym tropem dojść do spraw tajemniczych i symbolicznych. Paląca się świeczka, to w najprostszym rozumieniu element ognia, ogień zaś to żywioł odpowiedzialny za aktywność i twórczość. Mag, przeprowadzający rytuał, może liczyć na to, że energia ognia, będąca w pobliżu, wzmocni go i zainspiruje do działania. Tylko tyle? Przyjrzyjmy się procesowi spalania, który zachodzi, aby przekonać się, że wykorzystuje on moc czterech żywiołów.
Knot Świeczki (Ziemia), zapala się ogniem z innego źródła. Płomyk (Ogień) wykorzystuje w procesie palenia tlen (Powietrze), topiąc wosk, który staje się płynny (Woda).
Znamy symbolikę Żywiołów? Ziemia – materia. Ogień – działanie. Powietrze – myśl. Woda – uczucie. Skoro znamy proces spalania i symbolikę żywiołów, chcę abyśmy porównali palącą się świeczkę, z działaniem Maga – Tarocisty. Mag Tarocista, z powodu działań innych osób lub sił Wyższych (Ogień), używa kart Tarota (Ziemia). To myśl i zamiar tarocisty animuje talię, tworząc z niej wróżebne narzędzie (Powietrze), a rezultatem tego jest wzbudzenie emocji, mające swoje źródło w duszy (Woda).
Zmierzam do tego, że paląca się świeczka, reprezentuję proces alchemiczny transformacji, która zachodzi w zetknięciu z kartami Tarota, bowiem te niczym zwierciadło, ukazują wnętrza nas samych, a jednym sposobem na rozwikłanie zagadki, kryjącej się za symboliką kart jest intuicyjny wgląd, wsłuchanie się w siebie i w miarę możliwości, uświadomienie sobie pojawiających się emocji.
Świeczka w mojej opinii, raczej nie służy do odstraszania złych energii/duchów. Te skojarzenie pewnie ma związek z fetyszyzmem ognia w czasach prehistorycznych, kiedy to ognisko (Świeczka) odstraszało złe zwierzęta, rozpraszało cienie (to mogłoby i odstraszać złe duchy). Ognisko, świeczka o tyle chroni, że jak ognisko domowe tworzy poczucie ciepła/wspólnoty/wspólnego zogniskowania skupienia w jednym miejscu, dając tym samym poczucie Jedności. Zresztą, nie wiadomo jak daleko jasnieje płomień świecy w odmętach wyższych wymiarów…

Czytaj także:  Historia Alfreda Łososia, cz. II

http://www.dywinatorium.pl/

 

Kliknij i oceń

Shopping cart