Skip to content

Natura i właściwości energii życiowej – Podstawowe struktury ciała subtelnego

Ogólne wiadomości o systemie trzynastu czakr

System siedmiu czakr jest układem bardzo uproszczonym i stosowanym we wczesnych etapach duchowej praktyki. Zarówno jednak w jodze, jak i hinduskiej i tybetańskiej tantrze, wykorzystuje się układ trzynastu czakr. W tradycjach tych mówi się ponadto o systemie adżni i o systemie sahasrary.

Sześć dodatkowych czakr odgrywa szczególnie ważną rolę w procesie duchowej transformacji, opanowywaniu technik odmiennych stanów świadomości i budzeniu umiejętności posługiwania się magią. Otwieranie ich i posługiwanie się nimi odbywa się wyłącznie pod kierunkiem nauczyciela, dlatego przedstawimy je tutaj tylko ogólnie. Rozmieszczenie dodatkowych czakr ilustruje rysunek 14, z tym, że ich numery podane są w nawiasach. Siedem czakr podstawowych posiada podwójną numerację – jeden numer dla systemu siedmioczakrowego, drugi, w nawiasie – dla systemu trzynastoczakrowego.

(4) Hrid

Czakra ta znajduje się w okolicy serca, pod anahatą. Posiada osiem płatków i często traktowana jest jako jeszcze jeden jej aspekt. Zablokowanie energii w tym miejscu wywołuje silny egoizm, egocentryzm oraz silny konflikt pierwiastków zwierzęcego i duchowego. W duchowej praktyce poświęca się tej czakrze bardzo dużo uwagi i przypisuje jej ogromne znaczenie w różnych tradycjach mistycznych i ezoterycznych. Tędy prowadzi droga do integracji i zrównoważenia dolnych i górnych czakr. U większości osób czakra ta jest zablokowana, co na poziomie somatycznym wywołuje u nich choroby wieńcowo-naczyniowe.

(7) Talu

Czakra ta mieści się w tylnej części podniebienia, w miejscu, gdzie styka się ono z szyją. Posiada dwanaście płatków i stanowi ośrodek przejścia energii kundalini z wisiuddhy do adżni. W jodze kundalini czakra ta ma ogromne znaczenie. Praca z talu możliwa jest tylko dla zaawansowanych uczniów i musi odbywać się pod okiem nauczyciela.

(9) Manas

Czakra manas wchodzi w skład systemu adżni i znajduje się bezpośrednio nad nią. Posiada sześć płatków i uważana jest za centrum świadomości uczuć. Pięć płatków odpowiada pięciu narządom zmysłów (smaku, wzroku, węchu, dotyku i słuchu) i uaktywnia się w czasie, gdy człowiek nie śpi. Za ich pośrednictwem ludzka świadomość nawiązuje kontakt z otoczeniem. Szósty płatek staje się aktywny podczas snu lub w odmiennym stanie świadomości i spełnia rolę pośrednika z wymiarem astralnym. Czakra manas jest niezwykle istotna w opanowywaniu technik pracy w odmiennych stanach świadomości.

Czytaj także:  Lekcja 3

(10) Indu

Czakra ta wchodzi w skład systemu adżni i znajduje się bezpośrednio nad czakrą manas. Ma szesnaście płatków i uważana jest za ośrodek intelektu (buddhi). Na jej poziomie przejawia się siła Siwy-Siakti. Otwiera ona drogę do wyższych form poznania – daje wgląd w naturę wszechświata jako całości. Ten rodzaj percepcji odnosi się do wyższego poziomu twórczej aktywności człowieka.

(11) Nirwana (lzalaczalira)

Spośród wszystkich czakr znajdujących się w ciele człowieka ta znajduje się najwyżej. Ona również wchodzi w skład systemu adżni. Na jej poziomie kończy swój bieg kanał suszumny. Dalej energia biegnie już poza ciało fizyczne, a łączność z następną czakrą, guru, realizuje specjalna siła wisarga. Czakra nirwany prowadzi do najwyższych form koncentracji, rozpuszczenia indywidualnego „ja” i przekształcenia świadomości w nadświadomość.

(12) Guru

Czakra guru znajduje się nad czaszką i wchodzi w skład systemu sahasrary jako jej dolna część. Posiada dwanaście płatków. Koncentracja uwagi na guru otwiera drogę do samadhi – wyższej formy integracji z wymiarem boskim.

Kliknij i oceń

Shopping cart