Skip to content

Gimnastyka umysłu czyli relaks dla zabieganych

Gimnastyka umysłu obejmuje ćwiczenia mające na celu harmonizowanie ciała i umysłu. Wykazują one działanie rozluźniające, zwiększają odporność na stres, wyzwalają żywotność i radość życia, poprawiają wydajność umysłową. Te lekkie, proste i zabawne ćwiczenia może wykonywać każdy niezależnie od wieku, płci czy kondycji fizycznej. Ich dodatkową zaletą jest to, że zajmują bardzo niewiele czasu, więc nadają się nawet dla bardzo zabieganych osób.

Fale mózgowe

Działanie naszego mózgu można porównać do działania odbiornika radiowego. Tak jak radio przetwarza fale radiowe w dźwięki, tak nasz mózg odbierając informacje z zewnątrz generuje impulsy elektryczne (fale mózgowe). Można je zmierzyć za pomocą aparatury EEG. Otrzymujemy w ten sposób częstotliwość drgań fal mózgowych podawaną w cyklach na sekundę czyli hercach (Hz). Tradycyjnie wyróżnia się cztery rodzaje fal mózgowych w zależności od stanu świadomości, w jakim znajduje się człowiek:

  • BETA (zakres od 14 do 30 Hz) charakterystyczny jest dla stanu
    całkowitej przytomności umysłu. Odpowiada za czuwanie,
    myślenie, stres, rozgorączkowanie, niecierpliwośc. Korzystamy
    z niego podczas największego wysiłku fizycznego, a także w czasie
    ataku i ucieczki.
  • ALPHA (zakres od 8 do 13 Hz) towarzyszy przede wszystkim
    medytacji i lekkiemu snu. Odpowiada za relaks, pamięć, percepcję pozazmysłową, inpirację, twórczość, lepsze przyswajanie materiału.
    W tym stanie znajdujesz się tuż po przebudzeniu i na moment przed zaśnięciem
  • THETA (zakres od 4 do 7 Hz) charakteryzuje głębsze poziomy
    medytacji i koncentracji. Odpowiadaa za projekcje astralne,
    świadome śnienie, telepatię. Na tym zakresie następuje przejście
    od czuwania w sen.
  • DELTA (zakres od 0.5 do 4 Hz) emitowany jest podczas głębokiego snu. Odpowiada stanowi głębokiej medytacji, transowi i fazie snu, w której
    nie występują marzenia senne. Na tej częstotliwości występują zjawiska zdrowienia i regeneracji.

Przełączanie się z jednego zakresu fal na drugi wymaga praktyki. Regularnie wykonywana gimnastyka umysłu pomoże Ci szybko i skutecznie przechodzić w stan ALPHA (stan relaksu) zawsze kiedy będziesz potrzebować odprężenia i wytchnienia od zgiełku dnia codziennego.

Przechodzimy do praktyki

Poniżej przedstawiam wybrane ćwiczenia gimnastyki umysłu. Jeśli chcesz, połącz je w dowolne zestawy według własnego uznania. Każde z nich możesz powtarzać dwu lub trzykrotnie. Życzę dobrej zabawy.

Malowanie leżącej ósemki
Usiądź prosto, rozluźnij się i spokojnie oddychaj. Skupiaj się na wdechu i wydechu. Twój nos staje się lekkim jak piórko pędzelkiem, którym dzięki pomocy niewielkich, delikatnych ruchów głowy malujesz na wyobrażonym płótnie symbol nieskończonosci – leżącą ósemkę. Maluj ją najpierw w jednym, a następnie w przeciwnym kierunku. Uśmiechem zdematerializuj pędzelek i oddychaj nieco silniej. Wyciągnij się i odpręż jak kot po przebudzeniu. To trwające nie dłużej niż półtorej minuty ćwiczenie synchronizuje działanie obu półkul mózgowych. Magia leżącej ósemki pomaga osobom mającym problemy z czytaniem i pisaniem lub cierpiącym na zaburzenia koordynacji ruchowej.

Ciężki jak kamień, lekki jak piórko
Usiądź i oddychaj spokojnie. Napręż wszystkie mięśnie i wyobraź sobie, że jesteś ciężki jak kamień. Stan napięcia utrzymaj przez 7 sekund. Po ich upływie stań się lekki jak piórko: rozlużnij się podczas swobodnego wydechu. Przez kilka chwil staraj się poczuć ten stan.

Otrząśnij się ze stresu
Stań w rozkroku. Zacznij otrząsać się całym ciałem, a w szczególności ramionami i nogami. Strząśnij z siebie wszystkie obciązenia, negatywne myśli, gniew i zmartwienia. Pomóż sobie mocniejszym wydechem.

Kocie igraszki
Wyobraź sobie, że jesteś kotem. Przejdź do przysiadu. Opierając się na rękach i nogach wyciągnij się i wypręż plecy, tak jak przystało na prawdziwego kota.

Ściana
Przykucnij i wyobraź sobie, że za pomocą wyprostowanych rąk odpychasz od siebie ścianę.

Zrób dziurę w suficie
Stań na ugiętych kolanach. Unieś ręce nad głowę i skieruj spody dłoni ku górze. Wyobraź sobie, że masz nad sobą sufit lub niebo i chcesz w nim wydrążyć otwór. Następnie rozluźnij się i wstrząśnij całym ciałem. Alternatywą tego ćwiczenia jest ściąganie sufitu lub nieba do dołu za pomocą zaciśniętych pięści.

Sztafeta spojrzeń
Świadomie oddychając, zamknij jedno oko (lub zakryj dłonią). Drugie skieruj na jakiś bliski przedmiot, po czym wędruj do przedmiotów kolejnych – za każdym razem coraz dalej. Wzrok pozostaje na nich przez kilka chwil. Następnie łagodnie powróć do przedmiotu najbliższego. Następnie powtórz ćwiczenie, tym razem patrząc drugim okiem. Jest to ćwiczenie szczególnie przydatne dla użytkowników komputerów.

Napinanie gumy
Najpierw zacieraj dłonie, w ten sposób rozgrzewając je. Następnie złóż je przed sobą w odległości około 30 cm od twarzy – tak jak do modlitwy. Wyobraź sobie, że są związane za pomocą gumowej taśmy. Powoli odsuwaj je od siebie, starając się poczuć energię, która miedzy nimi zaistniała (na przykład łaskotanie lub mrowienie). Zwracaj uwagę jak daleko możesz rozsunąć dłonie, aby poczuć energię. Złóż je ponownie ze sobą i powtórz ćwiczenie.

Żółw
Zmień się na chwilę w żółwia. Poruszaj się tak powoli jak on. Niech twoje spojrzenia i myśli wygladają jak film puszczony w zwolnionym tempie. Czy tempo życia ma wpływ na stosunek do otaczającego Cię świata? Czy ćwicząc odczuwasz to?

Spacer krzyżowy

Metoda 1
Idź w miejscu lub przed siebie. Przy każdym kroku dotknij lewym łokciem prawego kolana, a następnie prawym łokciem kolana lewego, i tak dalej. Taki spacer w równym stopniu pobudza obie półkule mózgowe.

Metoda 2
Idź w miejscu lub przed siebie. Gdy unosisz lewe kolano, unieś prawe ramię ponad głowę. Przy kolejnym kroku, opuść prawe ramię i unieś lewe.

Metoda 3
Unieś i wysuń do przodu prawe, wyprostowane ramię i lewą, wyprostowaną nogę. Następnie zrób to samo z drugą nogą i ręką.

Metoda 4
Puść wodze fantazji i wymyśl własne ćwiczenie polegające na wykonywaniu krzyżowych ruchów. Jeżeli jesteś praworęczny spróbuj umyć zęby, uczesać się lub ogolić lewą ręką. Poprzez taką gimnastykę, umysł uczy się programować nowe „ścieżki ruchowe”.

Malarstwo powietrzne
Pisz oburącz w powietrzu, albo rysuj kolorowymi pisakami na papierze. Maluj to, na co ci przyjdzie ochota. Na koniec namaluj symbol nieskończoności – leżącą ósemkę.

Stan nieważkości
Wyobraź sobie, że znikła siła ciążenia. Spróbuj się poruszać w przestrzeni tak, jakby jej nie było.

Księżyc i gwiazdy
Czy wiesz, że możesz się bezgranicznie rozprzestrzeniać? Unieś ręce nad głowę i przez minutę, wspinając się na palcach stóp, staraj się dosięgnąć gwiazd.

Siedmiostopniowe ćwiczenie odprężające
1. Usiądź lub połóż się. Złóż ręce za głową, a łokcie odchyl daleko do tyłu.
2. Wyprostuj nogi i stopy, całkowicie naprężając wszystkie mięśnie.
3. Napręż mięśnie brzucha i poczuj je. Wstrzymaj oddech i policz do siedmiu.
4. Zrób łagodny wydech, rozluźniając równocześnie całe ciało.
5. Poczuj jak uwalnia się ono od napięć.
6. Wyciągnij się, rozprostuj i wypręż jak kot po drzemce.
7. Teraz kot przemienia się w zwinnego drapieżnika. W tej samej chwili afirmuj myśl: „Jestem pełen energii, skupiony i spokojny”.

Kliknij i oceń

Shopping cart