Skip to content

Co sprawia, że jesteśmy zdrowi i szczęśliwi przez całe życie?

Co sprawia, że jesteśmy zdrowi i szczęśliwi przez całe życie? Jeśli zamierzasz teraz zainwestować w przyszłość najlepszego siebie, gdzie umieścić swój czas i swoją energię? Niedawno przeprowadzono badanie wśród członków tak zwanego „Pokolenia Milenium”, pytając, jakie są ich najważniejsze cele życiowe, ponad 80 procent odpowiedziało, że najważniejsze są dla nich pieniądze. 50 procent z nich uznało również, że kolejnym ważnym celem jest sława.

0:49
(Śmiech)

0:51
I ciągle mówimy, żeby poświęcić się do pracy, zacisnąć zęby i osiągnąć więcej. Mamy wrażenie, że to są rzeczy, które musimy przejść, aby mieć dobre życie. Zdjęcia całego życia, wyborów dokonywanych przez ludzi i sposobów, w jaki te rozwiązania nad nimi się sprawdzają, zdjęcia te są prawie niemożliwe. Większość tego, co wiemy o ludzkim życiu, które znamy od nakłaniania ludzi do zapamiętania przeszłości, a jak wiadomo, co najmniej 20-20 lat. Zapominamy ogromne ilości tego, co dzieje się z nami, a czasami pamięć jest wręcz kreatywna.

1:35
Ale co, jeśli będziemy mogli oglądać całe życie, kiedy rozwijają się w czasie? Co zrobić, jeśli będziemy mogli studiować ludzi od czasu, gdy byli nastolatkami aż do starości, aby zobaczyć, co naprawdę trzyma ludzi w zdrowiu?

1:54
Zrobiliśmy to. Studium Harvarda dotyczące dorosłego rozwoju może być najdłuższym badaniem życia dorosłych, jakie kiedykolwiek zostało zrobione. Od 75 lat śledziliśmy życie po 724 mężczyzn, pytając o ich pracę, o ich życie rodzinne, o zdrowie i oczywiście o wszystko, nie wiedząc, jak ich historie życiowe okażą się.

2:24
Badania takie są niezwykle rzadkie. Prawie wszystkie projekty tego rodzaju rozpadają się w ciągu dekady, ponieważ zbyt wielu osób wychodzi z badania, a finansowanie badań wysycha, a naukowcy rozpaczają się, albo umierają, a nikt nie porusza piłkę dalej w dół pola. Ale dzięki połączeniu szczęścia i uporczywości kilku pokoleń badaczy, to badanie przetrwało. Około 60 naszych pierwotnych 724 mężczyzn wciąż żyje, wciąż uczestniczących w badaniu, większość z nich w latach dziewięćdziesiątych. I teraz zaczynamy badać ponad 2000 dzieci tych ludzi. I jestem czwartym dyrektorem badania.

3:14
Od 1938 r. Śledziliśmy życie dwóch grup mężczyzn. Pierwsza grupa rozpoczęła się w badaniu, kiedy byli sifomores na Harvard College. Wszyscy skończyli studia w czasie II wojny światowej, a potem większość wyjechała, aby służyć w wojnie. Drugą grupą, którą poszliśmy, była grupa chłopców z najuboższych dzielnic Bostonu, chłopcy, którzy zostali wybrani do tego badania szczególnie dlatego, że pochodzili z rodzin najbardziej upośledzonych i upośledzonych w Bostonie z lat trzydziestych XX wieku. Większość mieszkali w kamienicach, wielu bez gorącej i zimnej bieżącej wody.

Czytaj także:  Szczęście versus smutek

3:53
Kiedy weszli do studium, wszystkie te nastolatki zostały przeprowadzone z wywiadem. Otrzymali lekarskie badania. Poszliśmy do ich domów i rozmawialiśmy z rodzicami. A potem te nastolatki dorastały dorosłymi osobami, które weszły we wszystkie kierunki życia. Stali się pracownikami fabrykantów, prawników, murarzy i lekarzy, jednego prezydenta Stanów Zjednoczonych. Niektóre rozwinięte alkoholizm. Kilka rozwiniętych schizofrenii. Niektórzy wspiął się po drabinie społecznej z dołu do samego końca, a inni prowadzili tę podróż w przeciwnym kierunku.

4:34
Założyciele tego badania nigdy by nie wyobrażali sobie, że będę tutaj dzisiaj, 75 lat później, mówiąc, że badanie nadal trwa. Co dwa lata nasz pacjent i oddany personel badawczy wzywa naszych mężczyzn i pyta, czy możemy wysłać jeszcze jeden zestaw pytań dotyczących ich życia.

4:59
Wielu ludzi z Bostonu pyta nas: „Dlaczego wciąż chcesz mnie badać? Moje życie nie jest takie interesujące”. Mężczyźni z Harvard nigdy tego nie pytają.

5:10
(Śmiech)

5:19
Aby uzyskać jak najdoskonalszy obraz tych życiów, nie wysyłaj ich do nich kwestionariuszy. Rozmawiamy z nimi w salonach. Od ich lekarzy dostajemy dokumentację medyczną. Pobieramy ich krew, skanujemy mózgi, rozmawiamy z dziećmi. Przesłuchamy ich rozmawiając ze swoimi żonami o ich najgłębszych obawach. Kiedy dziesięć lat temu zapytaliśmy żony, czy przyłączy się do nas jako członkowie badania, wiele kobiet powiedziała: „Wiesz, nadszedł czas”.

5:49
(Śmiech)

5:50
Więc czego się dowiedzieliśmy? Jakie są lekcje pochodzące z dziesiątków tysięcy stron informacji, które wygenerowaliśmy w tych życiach? Cóż, lekcje nie dotyczą bogactwa, sławy czy pracują ciężej i trudniej. Najbardziej oczywistym przesłaniem, które otrzymujemy w tym 75-letnim badaniu jest to, że: dobre relacje sprawią, że jesteśmy szczęśliwsi i zdrowsi. Okres.

6:22
Nauczyliśmy się trzech dużych lekcji dotyczących relacji. Po pierwsze, te związki społeczne są dla nas naprawdę dobre, a samotność zabija. Okazuje się, że ludzie, którzy są bardziej społecznie związani z rodziną, przyjaciółmi, do społeczności, są szczęśliwsi, są zdrowsi i żyją dłużej niż ludzie, którzy są mniej dobrze związani. I doświadczenie samotności okazuje się być toksyczne. Ludzie, którzy są bardziej odizolowani niż chcą od innych, stwierdzają, że są mniej szczęśliwi, ich zdrowie maleje w połowie życia, ich funkcjonowanie mózgu spada szybciej i żyją krótszym życiem niż ludzie, którzy nie są samotni. I smutny jest fakt, że w danym momencie więcej niż jedna na pięciu Amerykanów poinformuje, że są samotni.

Czytaj także:  Prosty przepis na udany dzień

7:18
I wiemy, że możesz być samotny w tłumie i możesz być samotny w małżeństwie, więc druga duża lekcja, której się dowiedzieliśmy, to nie tylko liczba Twoich znajomych, a nie to, czy jesteś w Zaangażowanie, ale jakość Twoich bliskich relacji ma znaczenie. Okazuje się, że życie w środku konfliktu jest naprawdę złe dla naszego zdrowia. Małżeństwa o wysokim stopniu konfliktu, na przykład, bez większego uczucia, okazują się bardzo złe dla naszego zdrowia, być może gorsze niż rozwód. Życie w dobrej, ciepłej relacji jest ochronne.

7:56
Kiedyś poszliśmy za naszymi mężczyznami do swoich lat osiemdziesiątych, chcieliśmy spojrzeć na nich w średnim wieku i zobaczyć, czy możemy przewidzieć, kto ma stać się szczęśliwym, zdrowym oktogenistą, a kto nie. A kiedy zebraliśmy wszystko, co wiedzieliśmy o nich w wieku 50 lat, nie było ich poziom średniego wieku cholesterolu, który przewidział, jak one się starzeją. To, jak bardzo byli zadowoleni z ich relacji. Ludzie, którzy byli najbardziej zadowoleni ze swoich relacji w wieku 50 lat, byli najmłodsi w wieku 80 lat. I dobre, bliskie relacje zdają się buforować nas od niektórych zawiesi i strzałek, które się starzeją. Nasi najbardziej szczęśliwi partnerzy mężczyźni i kobiety zgłosili w latach osiemdziesiątych, że w dniach, kiedy miały więcej bólu fizycznego, nastrój utrzymywał się tak samo szczęśliwy. Ale ludzie, którzy byli w nieszczęśliwych związkach, w dniach, w których zgłaszały więcej bólu fizycznego, powiększyły się one bardziej emocjonalnym bólem.

9:03
I trzecia duża lekcja, którą dowiedzieliśmy się o relacjach i zdrowiu jest taka, że ​​dobre relacje nie tylko chronią nasze ciała, chronią mózgi. Okazuje się, że w bezpiecznym związku z inną osobą w latach osiemdziesiątych jest to zabezpieczenie, że ludzie, którzy są w relacjach, w których naprawdę czują, że mogą liczyć na drugą osobę w razie potrzeby, wspomnienia tych osób pozostają ostrzejsze. I ludzie w relacjach, w których czują, że naprawdę nie mogą liczyć na drugą, to są ludzie, którzy doświadczają wcześniejszego upadku pamięci. I te dobre relacje, nie muszą być sprawne przez cały czas. Niektóre z naszych małżeństw oczerniałych mogły się wzajemnie kłócać, ale jeśli tylko poczują, że mogą liczyć na to, kiedy będzie to trudne, te argumenty nie przyniosły znaczenia dla ich wspomnień.

Czytaj także:  Skala naszych EMOCJI

10:00
Więc ta wiadomość, że dobre, bliskie relacje są dobre dla naszego zdrowia i dobrego samopoczucia, jest to mądrość, która jest tak stara, jak wzgórza. Dlaczego tak trudno jest dostać i tak łatwo zignorować? Cóż, jesteśmy człowiekiem. To, co chcielibyśmy, to szybka naprawa, coś, co możemy uzyskać, która sprawi, że nasze życie będzie dobre i zachowaj je w ten sposób. Relacje są niechlujne, są skomplikowane i ciężka praca w stosunku do rodziny i przyjaciół, nie jest to seksowne ani czarowne. To także całe życie. To się nigdy nie kończy. Ludzie w naszych 75-letnich badaniach, którzy byli najszczęśliwsi na emeryturze to ludzie, którzy aktywnie pracowali, aby zastąpić kolegów z nowymi przyjaciółmi. Podobnie jak tysiącletnia w tej ostatniej ankiecie, wielu z naszych ludzi, kiedy zaczęły się jako młodzi dorośli, wierzyli, że sława, bogactwo i wysokie osiągnięci to właśnie to, czego potrzebowali, aby mieć dobre życie. Ale w ciągu tych 75 lat nasze badanie wykazało, że ludzie, którzy najlepiej się spisywali, to ludzie, którzy opierali się na relacjach, w rodzinie, w towarzystwie przyjaciół i społeczności.

11:20
Więc co z Tobą? Powiedzmy, że masz 25 lat, albo masz 40 lat, albo 60 lat. Co może się pochwalić relacjami nawet wygląda?

11:30
Cóż, możliwości są praktycznie nieograniczone. Może to być coś tak proste, jak wymiana czasu na ekranie z ludźmi lub ożywienie nieświeży związek, czyniąc coś nowego razem, długie spacery lub datę nocy, czy też skontaktowanie się z tym członkiem rodziny, z którymi nie rozmawiasz w latach, ponieważ te Wszystkie zbyt popularne dowcipy rodzinne przynoszą straszny los ludziom, którzy mają urazy.

12:03
Chciałbym zamknąć cytatem z Mark Twain. Ponad sto lat temu spoglądał wstecz na swoje życie i napisał: „Nie ma czasu, tak krótkie jest życie, bizkarnie, przeprosiny, zgaga, wezwania do rozliczenia. Ale na chwilę, tak mówiąc, za to.

12:33
Dobre życie jest zbudowane z dobrych relacji.

12:38
Dziękuję Ci.

12:39
(Oklaski)

źródło: https://www.ted.com/

PS. Proszę wybaczyć chwilową marną jakość tłumaczenia. Tekst zostanie poprawiony niebawem.

 

Kliknij i oceń

Shopping cart