Przejdź do treści

Płuca, element metalu – wzmocnienie poczucia własnej wartości

W teorii pięciu przemian Płuca należą do przemiany Metalu.
Negatywną emocją związaną z płucami jest smutek. Zdrowe płuca są źródłem natchnienia – wytwarzają wolną przestrzeń w której dojrzewają pomysły i emocje.

Element Metalu jest związany z przyszłością, jest związany z instynktem i z instynktem przeżycia, wiąże się również dość bezpośrednio z poczuciem własnej wartości (wg terminologii zachodniej psychologii), wg TMC nazywa się to PO.
PO to architekt ciała – nadaje mu kształt i formę. To dokładnie ta sama energia, która sprawia, że z nasiona róży rozwija się róża, z żołędzia wyrasta dąb, a z połączenia plemnika i jaja – człowiek.  Mieć silne PO w sztukach walki jest esencją samoobrony – opowiem o tym trochę więcej na wykładzie przed medytacją.

Zapraszam Cię na wykład i medytację wspierającą samoregenerację płuc na poziomie fizycznym, uwolnienie od smutku na poziomie psychicznym i wzmacniającą element Metalu na poziomie energetycznym.

spotykamy się w niedzielę (20.10 godz.20.00)
    w Good Life Academy  (Warszawa , ul. Paryska 6/8) [readon2 url=”https://instytutarete.pl/aktualnosci/wieczory-z-medytacja/740-pluca-element-metalu-i-uwolnienie-od-smutku#mapka-dojazdu”]Mapka dojazdu[/readon2]

 

Tradycyjna Medycyna Chińska wyróżnia następujące podstawowe funkcje Płuc:

 • Zarządzają energią Qi i  oddychaniem – ważną funkcją jest rozprowadzanie i rozdzielanie ochronnej Qi (Wei Qi)

 • “Otwierają się” w  nosie, jako narządzie zmysłów

 • Zarządzają pracą dróg wodnych – odpowiada za dystrybucję płynów w tkankach pomiędzy mięśniami i skórą w całym ciele.

 • Zarządza ruchem wody, jest “górnym źródłem wody” –  z Su Wen: „Płyny docierają do żołądka, przetworzona ich część wysyłana jest do śledziony. Qi śledziony znowu rozprowadza je do góry do płuca, które je wysyła w dół do pęcherza, ponieważ kontroluje ono drogi wodne.

 • Zarządzają zewnętrzem ciała

 • odpowiadają za jakość skóry – skóra jest gładka,miękka i sprężysta – Skóra to w chińskim myśleniu część płuca. „Płuco kontroluje skórę.” powierzchnia ciała jest dobrze odżywiana, (skóra jest dobrze odżywiona), ani za sucha, ani za tłusta a rozwój owłosienia ciała jest właściwy, nie zachodzi wypadanie włosów.

 • Mają wpływ na zdolność uporządkowania własnego życia

 

Przestrzeń psychiczna płuc odpowiada za szczerość i  sprawiedliwość, ale też za żal, smutek, drażliwość

Zaburzony element Metalu w kręgu płuc na planie emocjonalnym objawia się  niezrealizowaniem zaplanowanych zadań, nerwowością i niecierpliwością.

Płuca znajdują się na szczycie innych narządów, dzięki czemu może je kontrolować i popychać materiały odpadowe ciała w dół, aż do jelita grubego. Innymi słowy, przyjmuje jasne qi i wydziela mętne śmieci; pochłania on yin wewnątrz taiyang, aby podtrzymać ciało yang qi [pochłania materialną istotę uniwersalnego qi, aby podtrzymać funkcje ciała] i nakazuje yangowi wewnątrz taiyin napędzać substancje yin ciała [nakazuje zejściu siły zstępującej odpady]. We współpracy z siecią śledziony taiyin transportuje qi i dostarcza go do wszystkich innych narządów; z tego powodu oba płuca i śledziona są nazywane taiyin.

Płuco wiąże się z metalem fazy, kierunkiem na zachód i porą roku. Jesienią sezonowe qi staje się rześkie i wyraźne, a wszystkie żywe istoty polegają na jego sile, aby stać się dojrzałą i kompletną. Metal jest matką wody. Lung qi zazwyczaj porusza się w dół. Kiedy nasze ciała odpoczną, schodzi do pałacu nerkowego i łączy się z wodą, proces, który Neijing nazywa “matką kryjącą się w nowo poczętym potomstwie”. 

Wszystkie cielesne qi ma swoje fizyczne pochodzenie w płucach. Jeśli qi płuc jest jasne i proste, to nie ma w ciele żadnego rodzaju qi, który nie będzie posłuszny i płynnie płynie. Jednakże, jeśli płuco qi zostanie zatkane i stanie się mętne, wówczas dynamika qi całego ciała zacznie iść wbrew ich naturalnemu przepływowi i zacznie poruszać się w górę zamiast w dół.

From The Hidden Tao: A Collection (Daozang); Dynastia Ming – kompilacja ezoterycznych tekstów taoistycznych (ok. 1600 r.):

Zaburzenia Qi płuc manifestują się jako kaszel. Sekrecją związaną z płucami jest wydzielina z nosa. Płuca qi łączy się z mózgiem powyżej i śledzioną poniżej. Ogólnie rzecz biorąc, wszystkie typy qi ciała są zarządzane przez płuca. Ustanowienie zbyt długo szkodzi płucom. Płuco jest źródłem wdechu i wydechu. To jest oficer odpowiedzialny za qi. Jeśli szkodliwe nerki qi dostaną się do płuc, będzie dużo wydzieliny z nosa.

Jelito grube to jelito związane z płucami. Jeśli jest w harmonii z płucami, włosy ciała i głowy będą błyszczące. Jeśli włosy wyschną i opadają, płuca są wyczerpane.

Podczas trzech miesięcy jesieni, Metal King wykonuje swoją pracę z powodu rozwiązania, a wszystko usycha. Mądra osoba, która chce odpocząć swoje duchy, a tym samym zachować swoje materialne ciało, musi powstrzymać swoje nasienie [uniknąć wytrysku spermy], odżywiać, być miłosiernym i nie być zbyt wylewnym w swoich wyrażeniach “.

 

Objawy zaburzenia funkcjonowania płuc

Jeśli płuca i jelito grube są osłabione to mogą pojawić się następujące dolegliwości:

 • zatkany nos

 • śluz w jamie nosowej

 • świąd w nosie

 • kichanie

 • kaszel

 • zaczerwienienie gardła

 • duszności

 • bóle ramienia

 • utrata głosu

 • szeptanie, niechęć do mówienia

 • egzema

 • suchość skóry

 • zapalenie gardła

 • częste ziewanie

 • bóle kciuka

 • zmiany skórne w obrębie łokcia

 • krwawienie z nosa

 • nadmierna potliwość

 • sztywność mięśni ramion

 • niechęć do bycia dotykanym

 • bóle zębów bez objawów próchnicy

 • bóle szyi

 • pęknięcia na skórze uszu


Psychologia Płuc

Zależności Duchowe-Umysłowe są silnie związane z Płucami. Choroby Płuc i Jelita Grubego są związane z przestrzenią, przy czym psychika jest często ważnym powodem, gdyż każde negatywne przeżycie powoduje ograniczenie w Świadomości przestrzeni.

W przypadku choroby Płuc duchowe przejawy międzyludzkich związków mogą być stłumione. Element METALU jest związany z Prawością, Sprawiedliwością i Karmą. Człowiek potraktowany niesprawiedliwie,może np. odpowiedzieć psychosomatyczną chorobą Płuc lub skóry. Współczucie powstające ze Świadomości Jedności przedstawia najwyższą formę sprawiedliwości.

-Choroby Elementu METALU wskazują niejednokrotnie na brak ufności do ludzi, brak zaufania do siebie. W naszej cywilizacji brakuje często człowiekowi prainstynktu do obrony siebie, instynktu przeżycia; obok psychicznych powodów jest to spowodowane przede wszystkim ogólnym zanieczyszczeniem środowiska i wrogimi przejawami współżycia ludzi.

-SMUTEK związany z Płucami może być spowodowany dwoma stanami:

-stan Jin- narzekanie, utyskiwanie – uczucia nie mogą być przejawione

-stan Jang – uczucia nie mogą się przejawiać; występuje obawa przestrzeni-występuje przy stanie wysuszenia Płuc.


Totalna Biologia 

Zapalenie płuc może być rozwiązaniem konfliktu strachu o życie, strachu o powietrze, którym oddycham, więc też konflikt rewirowy. trzeba szukać w tym obrębie, ale zawsze dotyczy to rozwiązania konfliktu związanego z oddychaniem, tlenem, strachem o oddech, o życie lub przestrzeń, w której oddycham.

“Próbuję znaleźć wyjście z sytuacji”

“Brakuje mi powietrza, nie mogę oddychać, ktoś ogranicza moją przestrzeń, mój rewir.”

Przytłoczenie, oczekiwania innych, brak przestrzeni. Walka o tlen, o życie, przestrzeń. Kto odbiera mi przestrzeń/tlen?


Psychosomatyka

Płuca – kontakt, komunikowanie, rodzina, wolność.

Symbolizują zdolność przyjęcia i dawania życia. Problemy z płucami zazwyczaj oznaczają, iż obawiamy się przyjąć życie, lub być może poczucie, że nie mamy prawa żyć pełnią życia.

•    Dlaczego nie wdycham życia pełnymi piersiami?

•    Czy mogę ujrzeć siebie w pełni szczęścia?

•    Czy wiem, że mogę udusić siebie?

•    Komu tak naprawdę nie daję żyć pełnią życia?

•    Kto poza mną może utrudnić mi wdychanie życia?


 

Cykl “Wieczory z Medytacją” to medytacje prowadzone – czyli w przyjemnym rozluźnieniu słuchasz barwnych, poetyckich opowieści nasączonych pozytywnym psychologiczno-motywacyjnym kodowaniem, jak dobry tort ponczem – dzięki czemu, Twoja podświadomość, zostaje naładowana nowymi WZORAMI MYŚLI, które służą Ci i wspierają Cię

Pozytywne efekty przychodzą całkowicie automatycznie i nie wymagają Twojego świadomego zaangażowania – ponieważ właśnie tak działa Twoja podświadomość – powiela wzorce i schematy myślowe, które raz zostały w niej zasiane; właśnie dlatego tak wiele można zdziałać, jeśli tylko właściwie wykorzystuje się potęgę podświadomości!

Medytacja razem z wykładem trwa ok. 90 minut
nie potrzebujesz żadnego doświadczenia, ani specjalistycznego sprzętu,
weź swoją Jaźń – to wystarczy 🙂
Jeśli masz zwyczaj marznąć, to również weź ze sobą koc (lub nieszeleszczący śpiwór), a także karimatę (na sali jest kilka sztuk, ale nie zawsze ta ilość starcza dla wszystkich)

Twoja inwestycja: 35zł (proszę, weź drobne – z góry dziękuję)

 


Mapka dojazdu na ul. Paryską 6 w Warszawie (Good Life Academy‎)


Wyświetl większą mapę

 

 

źródełka:

obrazki – praca własna na podstawie http://www.itmonline.org/5organs/lung.htm ,pixabaypixabay

http://tradycyjnamedycynachinska.pl/slownik/pluca/
https://www.samouzdrawianie.pl/medycyna-chinska/
https://e-fohow.pl/pl/n/Podstawa-i-baza-medycyny-chinskiej.-cz.-2-Watroba%2C-nerka%2C-pluco./62
https://www.biorezonans.zgora.pl/o-medycynie-chinskiej/pluca-w-med-chinskiej
http://medycynachinska.org/psychologiczne-przyczyny-chorob-wg-medycyny-chinskiej/ 
http://boguslawleszczynski.blogspot.com/2013/01/narzady-i-ich-rola.html

http://totalnabiologia.org/index.php?topic=93.0 http://prawdaserca.pl/psychosomatyka/

Kliknij i oceń

Koszyk