Przejdź do treści

Tarczyca – wyrażać siebie naprawdę

Pamiętacie z ostatnich zajęć hormony przysadki? Jednym z nich jest TSH – tyreotropina, to od niego zacznie się dzisiejsza opowieść.
Tyreotropina spływa sobie z krwią do tarczycy i budzi ją do działania – naszą magiczną tarczę. “Tarczyca” pochodzi od greckiego słowa thyreos i oznacza tarczę wojownika. I w zasadzie porównanie jest całkiem na miejscu, choć tarczą może nie jest sama tarczyca, a mieszanka chemiczna, którą wytwarza. Hormony tarczycy działają na nasz organizm prawie dokładnie tak samo, jak działał napój Panoramixa, zaiste jest to napój wojowników…
Wg totalnej biologii tarczyca to organ czasu, wg psychosomatyki – odpowiada za nasz rozwój duchowy

Zapraszam na wizualizację medyczną wspierającą naszą tarczycę

spotykamy się w niedzielę (02.12 godz.20.00)
    w Good Life Academy  (Warszawa , ul. Paryska 6/8) [readon2 url=”https://instytutarete.pl/aktualnosci/wieczory-z-medytacja/746-tarczyca-wyrazac-siebie-naprawde#mapka-dojazdu”]Mapka dojazdu[/readon2]

Naszymi bohaterkami są trójjodotyronina (T3) i tyroksyna (T4) – tarczyca pichci je z tyreoglobuliny, pobudzona do działania przez przysadkowy TSH.
Receptory dla tych hormonów znajdują się w błonie komórkowej, mitochondriach i jądrze komórkowym KAŻDEJ komórki ciała.
Tzn, że hormony tarczycy będą (przy czym T3 jest z 5 razy silniejsza niż T4) –
– w błonie komórkowej wpływać na polaryzację i depolaryzację, tzn, np:
                     – wpływać na szybkość pracy serca
                     – siłę skurczu mięśni
                     – szybkość przesyłania impulsów nerwowych

– w mitochondriach będą wpływać na procesy oddychania komórkowego (ile tlenu zużywasz), tzn na Twój metabolizm – ile tworzysz ATP (adenozynotrifosforanu) – maleńka cząsteczka mocy – siła w płynie (to od tego małego związku zależy, czy Twoje ciało się w ogóle rusza). W makroskali oznacza to wprost:
                     – ile masz siły
                     – czy chudniesz, czy tyjesz
                     – jaka jest temperatura Twojego ciała (czy Ci zimno, czy Ci ciepło)

– no i najważniejsze – receptory na powierzchni jąder komórkowych. Tu działają symultanicznie z hormonem przysadkowym SH – somatotropiną. I w zasadzie to kreuje nas – to wpływ na ekspresję naszych genów, czyli, które białka będą produkowane, a które nie – na tym właśnie polega tworzenie naszego ciała.

 Jeszcze jedno słówko o kalcytoninie (trzecim hormonie tarczycy) – włada ona procesami mineralizacji kości, co jest arcy ważne, zwłaszcza dla osób wyczynowo uprawiających sporty wszelakie.

Kiedy wzrasta metabolizm (=siła), wzrasta rzecz jasna zapotrzebowanie na paliwo. I dokładnie te same hormony dbają o ciągłość dostaw:
– zwiększają wchłanianie cukrów z jelit i zwiększają syntezę glikogenu 
– i (o ukochane <3 <3) uruchamiają procesy katalityczne w tkance tłuszczowej. Czy zabijają cellulit 🙂


Tradycyjna Medycyna Chińska

W dużym uproszczeniu, w medycynie chińskiej nadczynność i niedoczynność tarczycy są związane z przeciwstawnymi sobie Jin i Jang.
Jang – gorąca i aktywna energia będzie powiązana z nadczynnością tarczycy.
Jin – zimna i bierna energia będzie powiązana z niedoczynnością tarczycy.
Ogólnie mówiąc, przy niedoczynności będziemy wzmacniać Jang i rozpraszać Jin, przy nadczynności będziemy wzmacniać Jin i osłabiać Jang.
Oczywiście pojęcia Jin i Jang są bardzo ogólne i każdy narząd w organizmie ma aspekty Jin i Jang. W większości przypadków w wielu narządach występują jednocześnie nadmiar i niedobór, dlatego terapeuta powinien uzyskać pełny obraz sytuacji.
W chorobach tarczycy nie należy zapominać także o ich powiązaniu z emocjami. Gardło jest miejscem, gdzie gromadzą się emocje. Na przykład, można zaobserwować, że doświadczamy uczucia dławienia się, kiedy się zestresujemy.
Ogólnie rzecz biorąc, tłumione emocje z czasem mogą powodować niedoczynność tarczycy. Długotrwałe stany rozdrażnienia i wybuchy gniewu mogą z kolei prowadzić do nadczynności tarczycy.

Zalecenia żywieniowe

Przy nadczynności tarczycy – należy unikać tłustych, smażonych, rozgrzewających i pobudzających produktów, jak np. alkohol; przetworów mlecznych, pikantnych przypraw, różnych używek, jak np. Red Bull, kofeina oraz konserwantów. Należy unikać produktów zawierających jod, takich jak ryby czy wodorosty.
Zaleca się spożywać pokarmy, które hamują syntezę hormonów tarczycy, takie jak warzywa kapustne: kapusta, kalarepa, kalafior, rzepa, brokuły; produkty sojowe, proso, orzeszki pinii i gorczycę.

Przy niedoczynności tarczycy – należy unikać zawilgacających i wychładzających produktów spożywczych, takich jak produkty mleczne, biała mąka, biały cukier; zimnych i surowych owoców i warzyw, konserwantów, żywności przetworzonej i konserw, produktów działających jak inhibitory syntezy hormonów tarczycy, takich jak warzywa kapustne: kapusta, kalarepa, kalafior, rzepa, brokuły oraz produktów sojowych, prosa, orzeszków piniowych i gorczycy.
Zaleca się jeść ryby i wodorosty zawierające jod, przyjmować witaminy B, C i E, cynk i selen, oczywiście zgodnie z zaleceniami terapeuty.

Jeśli chodzi o aktywność fizyczną, przy niedoczynności tarczycy ważne jest, aby wykonywać ćwiczenia w celu poprawy metabolizmu, najlepiej ćwiczenia aerobowe i energiczne, np. szybki marsz, bieganie i pływanie.
Przy nadczynności tarczycy oprócz aktywności fizycznej, pożądane jest włączenie ćwiczeń relaksacyjnych, takich jak: joga i / lub medytacja.


Totalna biologia

Niedoczynność tarczycy to konflikt o treści: “Mam tyle rzeczy do zrobienia, nigdy temu nie podołam” i/lub “Bycie powolnym ratuje mi życie”. Sama choroba Hashimoto to warunek czasu: “MUSZĘ SPOWOLNIĆ CZAS”.

Nadczynność tarczycy i główny cel: “Trzeba wszystko robić szybko, bardzo szybko”. Tarczyca jest organem czasu, są w niej zapisywane konflikty, które pojawiają się niespodziewanie. “Musisz zrobić to szybko, szybko! Musisz to zdobyć!”.


Psychosomatyka

Gruczoł tarczycy odpowiedzialny jest za rozwój duchowy człowieka. Nadczynność mówi Ci o umiarkowaniu, to chroniczny stan gotowości do walki. Dlaczego tak duża wagę przywiązujesz do sfery działania? Dlaczego chcesz zaskarbić sobie miłość innych zamiast ja sobie dać? Przestań być tak wymagająca i pozwól sobie na powolność. Dlaczego wszystko chcesz zrobić szybko? Dlaczego zawsze chcesz robić dla innych mało dla siebie? Czy możesz zaniechać pozorów odwagi i pozwolić sobie pokazać słabości innym? Dojrzewaj duchowo a zrozumiesz po co pojawiłeś się na Ziemi. Możesz zobaczyć najpierw komu masz przebaczyć, tym którzy pokazali co jest w Tobie do nauczenia się


Cykl “Wieczory z Medytacją” to medytacje prowadzone – czyli w przyjemnym rozluźnieniu słuchasz barwnych, poetyckich opowieści nasączonych pozytywnym psychologiczno-motywacyjnym kodowaniem, jak dobry tort ponczem – dzięki czemu, Twoja podświadomość, zostaje naładowana nowymi WZORAMI MYŚLI, które służą Ci i wspierają Cię

Pozytywne efekty przychodzą całkowicie automatycznie i nie wymagają Twojego świadomego zaangażowania – ponieważ właśnie tak działa Twoja podświadomość – powiela wzorce i schematy myślowe, które raz zostały w niej zasiane; właśnie dlatego tak wiele można zdziałać, jeśli tylko właściwie wykorzystuje się potęgę podświadomości!

Medytacja razem z wykładem trwa ok. 90 minut
nie potrzebujesz żadnego doświadczenia, ani specjalistycznego sprzętu,
weź swoją Jaźń – to wystarczy 🙂
Jeśli masz zwyczaj marznąć, to również weź ze sobą koc (lub nieszeleszczący śpiwór), a także karimatę (na sali jest kilka sztuk, ale nie zawsze ta ilość starcza dla wszystkich)

Twoja inwestycja: 35zł (proszę, weź drobne – z góry dziękuję)

 


Mapka dojazdu na ul. Paryską 6 w Warszawie (Good Life Academy‎)


Wyświetl większą mapę

 

Źródełka:

http://totalnabiologia.org/index.php?topic=173.msg173#msg173
http://www.czubek-igly.pl/choroby-medycyna-chinska-akupunktura-leczenie/choroby-wewnetrzne-medycyna-chinska/tarczyca-medycyna-chinska/
http://przesiew.imid.med.pl/tarczyca.html
http://prawdaserca.pl/psychosomatyka/

https://e-fohow.pl/pl/n/Tarczyca-a-medycyna-chinska/113

Kliknij i oceń

Koszyk