Przejdź do treści

Wizualizacja z nadnerczami – system zarządzania stresem

Nadnercza to małe czapeczki założone na nerki. Ten mały, niepozorny podwójny gruczoł odpowiada za całą kaskadę emocji związanych z odpowiedzią na czynniki stresogenne – ich motto, to
jest ryzyko – jest zabawa 😉

Zapraszam na ostatnią przed świętami medytację medyczną. Tym razem udamy się w podróż wizualizacyjną do naszych nadnerczy – tuż pod ostatnim łukiem żebrowym od naszej strony grzbiecikowej.
Myślę, że to dobry przystanek przedświąteczny, ponieważ to właśnie nadnercza odpowiadają za cały stres, który odczuwamy, więc uwaga poświęcona Twoim nadnerczom zaprocentuje lepszym opanowaniem w sytuacjach stresowych, o które, jak wiadomo, teraz niezwykle łatwo.

Chodź zatem się odstresować – na wykładzie przed wizualizacją zapoznam Cię z ciekawymi metodami do pracy i całkowitego opanowywania reakcji stresowej/lękowej nawet w sytuacjach ekstremalnie trudnych.
Porozmawiamy też trochę o BHP myśli i uczuć, i o tym co przyciąga i co wywołuje lęk – temat arcyważny zwłaszcza w obecnych czasach przyspieszających energii.

spotykamy się w niedzielę (16.12 godz.20.00)
    w Good Life Academy  (Warszawa , ul. Paryska 6/8) [readon2 url=”https://instytutarete.pl/aktualnosci/wieczory-z-medytacja/748-wizualizacja-z-nadnerczami-system-zarzadzania-stresem#mapka-dojazdu”]Mapka dojazdu[/readon2]

 

Nadnercza (gruczoły nadnerczy) są parzystym gruczołem wydzielania wewnętrznego, umiejscowionym zaotrzewnowo, nad nerkami. Waga gruczołu nie przekracza 10-18 gramów. Nadnercza zbudowane są z dwóch elementów – kory i rdzenia.

Pierwszy z nich stanowi ok. 80-90 proc. całego gruczołu i złożony jest z trzech warstw: kłębkowatej, pasmowatej, siatkowatej. Kora odpowiada za “produkcję” trzech rodzajów hormonów:

– glikokortykoidy (np. kortyzol)

– mineralokortykoidy (aldosteron)

– hormony płciowe (w niewielkiej ilości, przede wszystkim androgeny, czyli testosteron i androsteron; odpowiadają one za prawidłowy rozwój męskich cech płciowych)

Rdzeń odpowiada za wytwarzanie katecholaminy, w tym adrenaliny. Ten ostatni hormon jest wydzielany nieustannie w bardzo małych ilościach. Dopiero pod wpływem silnych emocji np. strachu lub gniewu jego stężenie we krwi wzrasta.

Podstawowym zadaniem hormonów wytwarzanych przez nadnercza jest regulacja i utrzymanie równowagi wodno-mineralnej. Dodatkowo łagodzą dolegliwości długotrwałego stresu oraz podnoszą stężenie glukozy we krwi.

Rdzeń w niedużych ilościach wytwarza również dopaminę oraz noradrenalinę.

Wydzielane przez nadnercza hormony pełnią w organizmie człowieka szczególne zadania. To, one odpowiadają za zdenerwowanie czy gniew. Do najważniejszych wydzielanych przez nie substancji należy kortyzol oraz adrenalina.

Kortyzol, czyli hormon stresu, to naturalny związek chemiczny zaliczany do naturalnych hormonów steroidowych. Charakteryzuje się tzw. dobowym rytmem wydzielania, dlatego jego stężenie jest najwyższe o godzinie 8 rano, a najniższe ok. północy. Kortyzol, w przeciwieństwie do innych hormonów steroidowych, ma wpływ na poziom glukozy we krwi. Odpowiada za jej wzrost np. w stresujących momentach. Dodatkowo ma właściwości przeciwzapalne (bardzo często wchodzi w skład silnych leków przeciwzapalnych) oraz zatrzymuje sól w organizmie. Uwalnia aminokwasy, przyspiesza glukoneogenezę (“przemianę” niecukrowych substancji w glukozę), zmniejsza zużycie glukozy przez mięśnie szkieletowe oraz przyspiesza rozkład kwasów tłuszczowych.

Aldosteron reguluje i utrzymuje właściwy poziom wody oraz soli mineralnych w organizmie. Oddziałuje na kanaliki nerkowe zwiększając wchłanianie soli sodowych i ogranicza ich wydalanie wraz z moczem. Decyduje również o jego składzie. Zmniejsza ilość przepływającej przez nerki krwi, a tym samym spada ilość wydalanego moczu . Wpływa również na procesy transportowe w nerkach .

To, co najlepsze w nadnerczach – rdzeń

Katecholaminy to grupa hormonów wytwarzanych przez rdzeń nadnerczy. Najistotniejsze dla prawidłowego funkcjonowania organizmu są trzy z nich adrenalina, dopamina i noradrenalina.

Adrenalina, inaczej epinefryna odpowiada przede wszystkim za reakcję organizmu na stres czy zagrożenie. Przyśpiesza bicie serca (poprawia także jego pojemność minutową i w niewielkim stopniu rozszerza naczynia wieńcowe), zwiększa ciśnienie krwi, rozszerza źrenice oraz oskrzela (ułatwia i przyspiesza oddychanie). Dodatkowo adrenalina reguluje poziom glukozy we krwi oraz hamuje perystaltykę jelit. Podawana jest w czasie reanimacji oraz przy wstrząsach anafilaktycznych. Dopamina – wpływa na prawidłowe funkcjonowanie układu ruchu (jej niedobór występuje m.in. u chorych na Parkinsona), odpowiada za emocje oraz reguluje stężenie innych hormonów (przede wszystkim prolaktyny). Dzięki niej podnosi się ciśnienie tętnicze oraz siła skurczu mięśnia sercowego. Ta funkcja dopaminy wykorzystywana jest w leczeniu wstrząsów septycznych, kardiogennych oraz pourazowych.

Noradrenalina – ma działanie podobne do adrenaliny, wytwarza go zarówno rdzeń nadnerczy i jądro pnia mózgu. Hormon silnie oddziałuje na układ krążenia, powoduje wzrost ciśnienia tętniczego rozkurczowego oraz skurczowego. Wpływa na nerwy współczulne w jelitach dzięki czemu obniża napięcie toniczne oraz tzw. ruchy robaczkowe.

 


Cykl “Wieczory z Medytacją” to medytacje prowadzone – czyli w przyjemnym rozluźnieniu słuchasz barwnych, poetyckich opowieści nasączonych pozytywnym psychologiczno-motywacyjnym kodowaniem, jak dobry tort ponczem – dzięki czemu, Twoja podświadomość, zostaje naładowana nowymi WZORAMI MYŚLI, które służą Ci i wspierają Cię

Pozytywne efekty przychodzą całkowicie automatycznie i nie wymagają Twojego świadomego zaangażowania – ponieważ właśnie tak działa Twoja podświadomość – powiela wzorce i schematy myślowe, które raz zostały w niej zasiane; właśnie dlatego tak wiele można zdziałać, jeśli tylko właściwie wykorzystuje się potęgę podświadomości!


Medytacja razem z wykładem trwa ok. 90 minut
nie potrzebujesz żadnego doświadczenia, ani specjalistycznego sprzętu,
weź swoją Jaźń – to wystarczy 🙂
Jeśli masz zwyczaj marznąć, to również weź ze sobą koc (lub nieszeleszczący śpiwór), a także karimatę (na sali jest kilka sztuk, ale nie zawsze ta ilość starcza dla wszystkich)

Twoja inwestycja: 35zł (proszę, weź drobne – z góry dziękuję)

 


Mapka dojazdu na ul. Paryską 6 w Warszawie (Good Life Academy‎)


Wyświetl większą mapę

 Źródełka:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Nadnercze

http://zdrowie.gazeta.pl/Zdrowie/1,140283,12101450,Hormony_nadnerczy.html

Koszyk