Skip to content

Kosmetyki zaburzają gospodarkę hormonalną organizmu !?!

Układ hormonalny człowieka odpowiada za prawidłowe działanie systemu nerwowego i podstawowych funkcji organizmu, między innymi: rozrodczej, immunologicznej i metabolicznej. Prawidłową pracę hormonów mogą zaburzać niektóre substancje dostające się do naszego organizmu.

Według Europejskiej Agencji Środowiska substancje zaburzające gospodarkę hormonalną prowadzą u zwierząt laboratoryjnych, między innymi do częstszego występowania deformacji i niedorozwoju męskich narządów płciowych, wnętrostwa, czyli umieszczenia jąder poza moszną, z czym może wiązać się rak jąder, obniżenia jakości nasienia i przedwczesnego dojrzewania. U ludzi sytuacja nie wygląda lepiej. Lekarze z Oddziału Wzrostu i Reprodukcji duńskiego szpitala Rigshospitalet przeprowadzili badania 2 tys. pacjentek w wieku od pięciu do 20 lat. Okazało się, że dziewczynki zaczynają coraz wcześniej dojrzewać: W porównaniu z młodzieżą z początku lat 90. piersi zaczynają im rosnąć o około rok wcześniej. Zdaniem duńskich specjalistów za taki stan rzeczy odpowiedzialne są parabeny, ftalany i inne substancje wchodzące w skład kosmetyków.

Każdego dnia używamy kilku lub kilkunastu różnych kosmetyków. Tym samym do organizmu wprowadzamy mieszankę wielu substancji mogących zaburzać gospodarkę hormonalną. W składzie twojego kremu do twarzy może znajdować się Propylparaben, a w balsamie i szamponie – Ethylhexyl methoxycinnamate. Oprócz nich tego samego dnia aplikujesz na ciało zapewne i parę innych substancji wpływających na układ hormonalny. To oznacza, że choć substancje te występują w poszczególnych produktach jedynie w bardzo małych, „bezpiecznych” ilościach, to w połączeniu z innymi aplikowanymi na skórę tworzą istny koktajl chemiczny. Wtedy przestają być już nieszkodliwe.

Nie chodzi oczywiście o to, aby wyrzucać wszystkie kosmetyki, w których składzie zauważycie którąś z substancji z naszej listy. Najważniejsze to po prostu zachować ostrożność podczas wybierania kolejnych produktów, które postawicie w na półce w swojej łazience. Przed zakupem warto więc zawsze przeczytać skład kosmetyku, żeby być świadomym tego, co będziecie aplikować na skórę. Wielu konsumentów czyta przecież etykiety produktów żywnościowych, jednak wciąż niewielu z nas robi to samo w przypadku kosmetyków. A przecież i one, podobnie jak żywność, służą naszemu ciału. Nasza kampania ma zachęcić Was zatem również do tego, abyście czytali to, co producenci piszą drobnym druczkiem na opakowaniach kosmetyków, a nie tylko to, czym chwalą się w reklamach.

17 składników kosmetyków, które zaburzają gospodarkę hormonalną

Oto 17 wybranych substancji zawartych w kosmetykach, które zaburzają gospodarkę hormonalną organizmu.

W 2007 r. Komisja Europejska opublikowała listę 553 substancji, które wykazały* działanie zakłócające prawidłowe działanie układu hormonalnego.
Lista ta jest podzielona na kategorie: W kategorii 1 znajduje się 194 substancji. Są to składniki produktów, które w badaniach na zwierzętach wykazały powodowanie zaburzeń endokrynologicznych (czyli zakłócających gospodarkę hormonalną). Wpis na listę nie jest jeszcze ostatecznym dowodem na to, iż dana substancja będzie miała taki sam wpływ na organizm człowieka. Wyniki eksperymentów na zwierzętach pozwalają jednak stwierdzić, że substancje te są podejrzewane o powodowanie zaburzeń gospodarki hormonalnej również u ludzi.

W naszej akcji skupiamy się na 17 substancjach z kategorii 1 ze względu na ich obecność w produktach kosmetycznych.

Nazwa chemiczna

Funkcja

Gdzie je znajdziesz?

4,4’-Dihydroxybiphenyl (Dihydroxybiphenyl)

ochrona skóry

różne kosmetyki

Ethylparaben

konserwant

różne kosmetyki

Propylparaben

konserwant

różne kosmetyki

Butylparaben

konserwant

różne kosmetyki

Methylparaben

konserwant

różne kosmetyki

Cyclotetrasiloxane

pielęgnacja włosów i skóry

różne kosmetyki

PCA lub Hydrocinnamic Acid

pielęgnacja skóry

różne kosmetyki

Boric Acid

przeciwdrobnoustrojowa

różne kosmetyki

BHA lub tert. Butylhydroksyanisol

przeciwutleniacz

różne kosmetyki

Diethyl phthalate (DEP)

rozpuszczalnik

różne kosmetyki

Resorcinol

koloryzacja włosów

farby do włosów

Ethylhexyl methoxycinnamate lub Octyl methoxycinnamate

Filtr UV

krem do opalania, krem przeciwzmarszczkowy

4,4’-Dihydroxybenzophenone

Filtr UV

krem do opalania, krem przeciwzmarszczkowy

4-Methylbenzylidene camphor

Filtr UV

krem do opalania, krem przeciwzmarszczkowy

Benzophenone-2

Filtr UV

krem do opalania, krem przeciwzmarszczkowy

Benzophenone-1

Filtr UV

krem do opalania, krem przeciwzmarszczkowy

3-Benzylidene camphor

Filtr UV

krem do opalania, krem przeciwzmarszczkowy

* Źródło: http://ec.europa.eu/environment/endocrine/documents/final_report_2007.pdf

Kliknij i oceń

Shopping cart