Skip to content

Długi Oddech Jogiczny

Starożytne teksty mówią, że jeśli potrafimy zapanować nad naszym oddechem, możemy kontrolować każdy aspekt naszego życia. Dysponujemy bowiem wolą (aktem woli), która zawsze pozostaje do naszej dyspozycji.

 

Starożytni jogini opracowali technikę oddechową opartą na oddychaniu niemowląt. Jest to całkowicie naturalny sposób oddychania. Jest on syntezą trzech oddechów i często nazywa się go również oddechem pełnym. Oddech jogiczny wykonuje się zawsze przez nos i nie ma żadnych przerw między wdechem i wydechem. Może stanowić on oddzielne ćwiczenie, wykorzystywany jest również przez techniki relaksacyjne. Wystarczy niewielka praktyka, aby oddech jogiczny stał się normalnym sposobem oddychania. Ten oddech składa się z trzech elementów:

 

  • oddechu do brzucha, który w tym czasie powiększa się i napina,
  • śródoddechu, podczas którego powietrze wypełniwszy brzuch, rozprzestrzenia się, wypełniając obszar klatki piersiowej, zwiększając odstępy między żebrami i lekko podnosząc ramiona,
  • i wypełnienia noso-gardziel. Powietrze wypełniwszy już brzuch i klatkę piersiową, wypełnia wtedy gardło i nos z kanałami nosowymi włącznie.

Oddech jogiczny zwany inaczej „wiatrem w jaskini” to podstawa codziennego świadomego oddychania. Odpręża i uspokaja, podnosi przepływ prany, obniża nagromadzenie toksyn w płucach, pobudza endorfiny, wprowadza mózg na nowy poziom gotowości, pompuje płyn rdzeniowy do mózgu dając więcej energii, pobudza gruczoł przysadki zwiększając intuicję, rewitalizuje i reguluje pole magnetyczne, oczyszcza krew, reguluje poziom pH pomagając radzić sobie ze stresującymi sytuacjami, energetyzuje i zwiększa witalność, pomaga w uwalnianiu blokad przepływu energii w meridianach(połączeniach, kanałach energetycznych), uaktywnia i czyści kanały nerwowe, pomaga przyspieszać procesy zdrowienia emocjonalnego i fizycznego, pomaga w przełamywaniu podświadomych wzorców nawykowych takich jak poczucie bezpieczeństwa, lęku, w zwalczaniu uzależnień, przekierowuje wcześniejsze uwarunkowania związane z bólem zmniejszając lub eliminując jego doznawanie, obdarza zdolnością do radzenia sobie z negatywnością i emocjami, wspierając klarowność, opanowanie i cierpliwość.

Czytaj także:  Techniki medytacyjne

Długi Oddech Jogiczny. Usiądź wygodnie z prostym kręgosłupem, szyją. Zacznij długi, spokojny wdech. Jednym płynnym, wolnym ruchem napełnij kolejno powietrzem: część brzuszną(skieruj powietrze do tylnej, dolnej części pleców, poczuj jak się wypycha do tyłu), klatki piersiowej(poczuj jak się rozpłaszcza a dolne żebra rozszerzają się boki) i obojczykową(poczuj jak wypełnia się środkowa i górna część klatki piersiowej aż po szyję.
Z wydechem powoli opróżnij w odwrotnej kolejności.

Nie przerażaj się jednak tym opisem, zdradzę Ci pewien sekret na temat poprawnego wykonywania tego oddechu:

Wdychaj powietrze do brzucha, po tylnej ścianie gardła. Powstaje od tego ten charakterystyczny dźwięk – w starożytnych źródłach nazywany „wiatrem w jaskini”.
Skoncentruj się tylko na tym, a Wiatr w jaskini dalej poprowadzi się sam – to jest oddech samonaprowadzający. Samoistnie nastąpi również wydech.
To jest właśnie oddech, który rozszerza świadomość i aktywizuje czakry.

Na marginesie dodam, że oddech ten to starożytny sposób, na natychmiastowe zwiększenie ilości energii w ciele.

Jeśli znasz angielski to polecam poniższy filmik, tam jest ta technika dość dobrze pokazana (1:39).
Po polsku dobrego materiału niestety nie znalazłam.

Kliknij i oceń

Shopping cart